Skip to main content

FAQs

Trudno jest stworzyć listę zastosowań, lecz niemalże każdy przedmiot z którym mamy do czynienia codziennie miał kontakt z grafitem bądź kompozytami CFC na pewnym etapie produkcji. Zakres aplikacji tych materiałów to wszystko poczynając od igieł na reaktorach nuklearnych kończąc.

Tokai Carbon i Schunk mają zakres materiałów odpowiedni do większości aplikacji. Oferujemy dobór odpowiednich materiałów w zależności od występujących parametrów.

Różnica między materiałami pochodzi od różnych metod produkcji, co wpływa na własności materiału. Grafit izostatyczny jest prasowany we wszystkich kierunkach, ma też mniejsze ziarna. W graficie ekstrudowanym występują większe ziarna, własności materiału są zmienne w zależności od kierunku.

Poprzez różnicowanie parametrów produkcyjnych (materiały i technologie) uzyskujemy zakres gatunków CFC z różnymi własnościami mechanicznymi i fizycznymi. Różnorodność materiałów jest wynikiem stosowania różnych typów włókien i ich orientacji, różnych kombinacji warstw, środków impregnujących, ilości cykli kompresji, końcowej temperatury produkcji i obróbki wykańczającej.

Najbardziej czasochłonnym etapem produkcji grafitu jest obróbka cieplna. Etap spiekania przekształca wstępnie sprasowany blok w blok twardego węgla, a grafityzacja prowadzi do uporządkowania struktury krystalicznej. Oba etapy trwają około 4 miesięcy.

Proces produkcji kompozytów CFC jest procesem wieloetapowym. W pierwszej kolejności łączy się materiały wsadowe. Proces formowania (prasowanie lub zaplatanie) jest prowadzony w celu uzyskania żądanego kształtu. Obróbka cieplna obejmuje pirolizę w temperaturze > 1000oC i końcową grafityzacje > 2000oC. Zależnie od żądanych parametrów kompozytów CFC, przed końcową grafityzacją materiał jest ponownie impregnowany żywicą. Łącznie produkcja kompozytów CFC może trwać 3 do 6 miesięcy.

W atmosferach nie zawierających tlenu, grafit i materiały CFC mogą być stosowane w temperaturach ponad 2500oC.

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

JĘZYK ANGIELSKI